Słonecznik #6: Nowy rok


Hej Kochani!

Choć mam w przygotowaniu dwa noworoczne wpisy dla Was, to ten rok zaczął się dla mnie od kompletnego rozprzężenia, zdezorganizowania i rozpuszczenia jak dziadowski bicz, więc umówmy się tak – nowe wpisy w przyszłym tygodniu, a dziś polecimy z linkami do artykułów i filmów, które zaprzątały moją uwagę w ostatnim czasie, OK?

Na blogach:

Jesteś singlem i wpadasz co i rusz w pułapkę kolejnych fatalnych zauroczeń? Jak w końcu znaleźć się w tym miejscu w życiu, w którym wchodzisz w dojrzałą relację z kompletną, spełnioną osobą, a nie pakujesz się w kolejne współuzależnienie połączone z dramatem i desperacją? Oto 30 pomysłów, co możesz dla siebie zrobić dobrego, zamiast znów się zakochiwać w kimś nieodpowiednim i później zastanawiać się, co robisz nie tak. Samemu stać się osobą, z którą chciałbyś dzielić życie – takie proste i takie trudne zarazem…

Jesteś młodą matką i brak Ci równowagi, zdrowie szwankuje, a poczucie sensu i harmonii jakoś gdzieś się wymyka? Nie masz czasu dla siebie i wydaje ci się, że stawianie teraz siebie na pierwszym miejscu jest przejawem egoizmu? Może przekona cię te 7 powodów, dla których matki powinny praktykować jogę. Pamiętaj, że w życiu tak jak w samolocie podczas awaryjnego lądowania, najpierw matka musi zadbać o swoje życie i swój dobrostan, bo jak nie ona, to kto zadba o dziecko?

A może dużo się stresujesz i nie bardzo wiesz, jak nad tym zapanować? Ciekawy blog z psychologicznymi poradami “Architektura Sukcesu” proponuje 5 sposobów na stres, które co prawda w tym ujęciu dotyczyły zabieganego okresu przedświątecznego, kiedy z wielu z nas wychodzą największe demony nierównowagi, pogubienia i nadmiernego perfekcjonizmu, ale są jak najbardziej do wykorzystania przez cały rok.

Jeśli podobnie jak mnie fascynuje Cię świat roślin i zdarza Ci się patrzeć na nie jak na kosmiczną rasę, koniecznie zobacz ten artykuł naukowy na temat roślinnej inteligencji. Nie tylko teoria, ale i praktyka pokazują mi, że rośliny mogą być mądrzejsze, niż się nam zdaje i że nie potrzebujemy wcale kontaktu z istotami z innej planety, by spotkać się z inteligentnymi formami życia odmiennymi od nas. (Pamiętasz, jak przytulałam drzewa?)

Jak myślisz, czy dostrzeganie własnych zalet i akceptowanie własnych wad, kochanie samego siebie i pozwalanie sobie na swobodne wyrażanie siebie, grozi szkodliwym popadnięciem w samouwielbienie? Na blogu Ciemna Noc, poświęconemu pracy z cieniem, tym razem warto przeczytać o tym, jak fałszywa skromność może nam zaszkodzić i dlaczego nie warto z powodu nieśmiałości czy niepewności “co ludzie powiedzą” blokować i ukrywać tego światła, którym coś w nas – nasze serce, dusza, najgłębsze ja – chce świecić.

Nie masz czasem wrażenia, że dla niektórych jesteś “za bardzo”? Za bardzo się cieszysz, za głośno mówisz, zbyt ekspresyjnie tańczysz, a tak w ogóle, to za dużo byś chciała od życia? Znam to, bo mam tak samo, ale zanim następnym razem położysz uszy po sobie, kiedy otoczenie zacznie podcinać twoje skrzydła i gasić twój ogień, zapoznaj się z tym podnoszącym na duchu tekstem o tym, po co są światu “kobiety za bardzo” i dlaczego fajnie jest taką właśnie być.

Uwaga, dobry blog!
Tym razem głównie dla panów. Czy zdarzyło ci się kiedyś, że wszystko w łóżku szło niby OK, ale na koniec okazało się, że w ogóle nie było OK? Czy jeśli kobieta nie mówi “nie”, to możesz być pewien, że ma na myśli “tak”? Dlaczego kobiety tak często boli głowa i skąd wzięło się przekonanie, że nie lubią seksu? Pięknie, w świeży sposób poruszona kwestia otwartej komunikacji, odczytywania sygnałów i tego, co mężczyźni mogą zrobić, żeby przywrócić dawno utraconą równowagę między płciami – i co ważne, dlaczego powinno im na tym zależeć. Dużo się mówi o tym, co w tej sprawie mogą zrobić kobiety, ale o mężczyznach jest jakoś ciszej. Tym bardziej warto.

Na łączach:

Superważny, obowiązkowy dla każdej z nas kobiet i dla naszych mężczyzn też, artykuł o kobiecych piersiach, o ich nieodkrytym miłosnym potencjale, o tym, czego o nich nie wiemy, a naprawdę powinniśmy się dowiedzieć – bardzo kojące, bardzo potrzebne! Bardzo… polecam!!

Każdemu z nas prędzej czy później zdarza się w życiu coś lub kogoś stracić. Bywa to jednym z ważniejszych i trudniejszych doświadczeń, od którego zależy, kim się staniemy i jak nasze życie potoczy się dalej, więc naprawdę warto przyjrzeć mu się dokładniej i pozwolić sobie je przeżyć i zintegrować. Dający do myślenia artykuł na temat przeżywania straty, żałoby i życiowych niepowodzeń pomoże ogarnąć temat i conieco sobie w głowie i sercu poukładać.

Jak pomóc komuś przechodzącemu trudne chwile? Przeważnie próbujemy dawać mu rady, rozwiązywać czyjeś problemy za niego lub okazywać litość, co wyrządza tej osobie więcej krzywdy, niż pożytku. Jak stworzyć dla kogoś bezpieczną przestrzeń i dać mu prawdziwe wsparcie? W linku poza konkretnym tekstem znajdziecie też TED na ten temat. Dla mnie – pouczające. A dla Ciebie?

Głęboko poruszył mnie emocjonalnie ten tekst o umawianiu się na niezobowiązujący seks na Tinderze. Bardzo przenikliwy intymny opis doświadczeń, których wiele z kobiet “jest ciekawych i boi się”. Znajdą się zarówno ciekawe refleksje na temat naszego społeczeństwa i kultury, jak i dość mroczna puenta sporo mówiąca o kobiecej seksualności. Naprawdę z wrażenia skarpetki mi spadły. Co sądzicie?

Dla tych z nas, którzy spragnieni są głębszego zrozumienia natury doświadczeń mistycznych, mam świetny, krążący od dawna po necie tekst o doświadczeniach religijnych pod wpływem psychodelików, który nie dość, że stawia wiele ciekawych pytań, to jeszcze przekonująco na nie odpowiada. To również łakomy kąsek i źródło tematów do dyskusji dla wszelkiej maści poszukiwaczy prawdy, lubiących sobie pofilozofować i pozastanawiać się nad sensem istnienia.

Genialny facebookowy fanpage, pełen bardzo trafnych przemyśleń dotyczących ukrytej natury rzeczywistości. Niektóre rzeczy wydają się niemożliwe do ujęcia w słowa, a temu komuś się udaje. To dla tych z Was, którzy lubią zaglądać głębiej i widzieć więcej. Choć mój wrodzony sceptycyzm często każe mi kwestionować i sprawdzać to, co czytam, to jestem pod nieustającym wrażeniem, jak wiele z tego trafnie podsumowuje i uzupełnia wszystko, co czuję na temat otaczającego nas świata.

Zdarza ci się medytować lub masz to w planach?
A nie chciałbyś spróbować takiej praktyki, jak joga nidra? To głęboka relaksacja, o której pisałam już kiedyś tutaj. Jeśli masz wolne pół godziny, sprawdź tę sesję prowadzoną online przez joginkę Katy Appleton, wprowadzającą w bardzo przyjemny regenerujący stan (o ile nie zaśniesz), do którego zapraszam wszystkich rozumiejących conieco po angielsku.

Wiesz, co to są czakry, po co są i co się z nimi robi? Ja tak. Ale to wcale nie przeszkodziło mi podjarać się nieziemsko tym krótkim animowanym filmem. Jak otworzyć 7 czakr w wersji dla dzieci. Zamiast suchego tłumaczenia są emocje, a zamiast mętnej teorii – konkretne i przystępne przedstawienie tematu w praktyce :) Prościej nie będzie. Ładniej chyba też nie.

Prześliczny filmik dla miłośników natury :) Zauważyłam, że osiągnął sporą popularność w internecie, ale może Ty jeszcze go nie widziałeś? Fajnie tak przez moment się rozczulić, jaki ten świat przyrody jest piękny, czarujący i inspirujący :)

Na deser piękne zdjęcia ze zlotu Rainbow Family, czyli międzynarodowego ruchu miłośników życia zgodnego z naturą, pełnego miłości i harmonii. (Ja też tak chcę!)

W głośnikach:

Zdecydowanie Annutara, która jutro gra koncert w Łodzi (jutro, czyli w piątek 6 stycznia) i ja już się po prostu nie mogę doczekać :)

Jeśli masz ochotę, zapraszam Cię do obserwowania mojego prywatnego profilu na fejsie, gdzie linki do tych i podobnych artykułów + jeszcze większej ilości fajnej muzyki lądują częściej i szybciej :)
I nieodmiennie przypominam, iż warto polubić słoneczny fanpage :)

Dużo światła na Nowy Rok!

6 Comments

 1. Avatar
  January 5, 2017
  Reply

  Gracias <3

 2. Avatar
  January 7, 2017
  Reply

  Najbardziej interesujący był dla mnie tekst o roślinnej inteligencji :)

 3. Dzięki za linka!
  I za dużo dobrego czytania.
  Zaskoczył mnie pozytywnie tekst o piersiach i zaszokował trochę ten o Tinderze.
  Nie wiem do końca jak na niego patrzeć. Ta aplikacja wydaje się być jak sklep z zabawkami, albo nawet wypożyczalnia zabawek, jest w tym jakiś smutek, przynajmniej według relacji autorki.

 4. Avatar
  January 10, 2017
  Reply

  Ale zrobiłaś zestawienie! Widzę wiele ciekawych linków, które zapisuję i będę je sobie czytelniczo dawkować. Dzięki! :)

 5. Avatar
  January 10, 2017
  Reply

  Świetne zestawienie! Mnóstwo ciekawych linków i miejsc w sieci, których do tej pory nie znałam, a które mnie zainteresowały :)

 6. Avatar
  January 11, 2017
  Reply

  Szczesliwego Nowego Roku! :))) ps. teks o inteligencji roslin bomba :))

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *