Wszystko jest z Tobą OK!


Są takie chwile, kiedy patrzę w lustro i myślę: Czy ja muszę być taka pokręcona? Czemu nie mogę po prostu być jak wszyscy? Co jest ze mną nie tak?

Też tak masz?

Choć mogę wydawać się wam tu na blogu nieco ekshibicjonistyczna, to zapewniam was: to, że piszę dużo o swoich emocjach, a czasem o pragnieniach, i tak jest kroplą w morzu tego, czego o mnie nie wiecie. Mam za sobą 33 lata życia, dzień po dniu, godzina po godzinie, miliony przeżytych scen, setki tysięcy wspomnień. Zawsze zależało mi na tym, by moje dni nie wyglądały wszystkie tak samo, więc możecie sobie wyobrazić, ile to jest różnych historii. A niektóre z nich są naprawdę, ale to naprawdę popieprzone, ocierające się o szaleństwo, osuwające się w mrok i w te krwawe, zabłocone miejsca, których nie chcemy oglądać.

Też tak masz?

Wszechświat jest podobno Bogiem doświadczającym samego siebie. Musi mu naprawdę zależeć, żeby siebie poznać, skoro zagląda tak głęboko w moje wnętrze. Są tam rzeczy, które źle o mnie świadczą, których dramatycznie się wstydzę. Rzeczy, których się boję. Są też rzeczy na mój temat, których nikt nie chce o mnie wiedzieć, bo to uwiera, bo wolimy, kiedy ludzie wokół (szczególnie kobiety) są nieskomplikowani, niewymagający, uśmiechnięci i jednowymiarowi. Są namalowani optymistyczną farbą na tęczowym szkle.

A ja poznałam już siebie na tyle, żeby wiedzieć, że ze mną to tak nie jest.

Też tak masz?

Pytam, bo być może zdarzyło ci się w przeszłości odwalać jakieś szopki, tak jak mnie. Zawodzić innych. Być nieudaną wersją samego siebie. Zrobić publicznie coś tak głupiego, że właściwie nie wierzysz, że to ty, i głowisz się do dziś, co cię do tego popchnęło. Być może nawet i dziś jesteś mistrzem autosabotażu i błędnych wyborów. Albo zdarza ci się nim być.

Może w twoim wyglądzie też jest coś twoim zdaniem nie tak. Masz też nie taką karierę zawodową, jak byś chciał. Nie zarabiasz, ile powinieneś. Nie spełniasz oczekiwań rodziców. Za dużo pijesz. Fatalnie się odżywiasz. Zakochujesz się w ludziach, którzy nie potrafią tego odwzajemnić, a ty z kolei nie potrafisz kochać tych, którzy kochają ciebie, i obwiniasz się z tego powodu. Nie wiesz, dokąd to wszystko zmierza i wciąż nie możesz zobaczyć w tym sensu.

Brzmi znajomo?

Nie zliczę, ile razy już podejmowałam mocne postanowienie: Teraz już wezmę się w garść, zbiorę się do kupy. Koniec z rozlazłymi dniami, nawet nie przesiedzianymi, a przeleżanymi przy kompie, dłubiąc w nosie i stawiając zużyte talerze i szklanki na podłodze wokół łóżka. Koniec z lękami, które sama na siebie ściągam, pozwalając, by moje życie staczało się w otchłań eskapizmu, lenistwa i niewykorzystanych okazji. Od tej pory nie będzie mi się już zdarzało nic takiego. Będę robiła wszystko, co mam zaplanowane, będę w perfekcyjnej równowadze. Teraz na pewno się uda.

A potem się nie udaje, a ja patrzę na to i kiwam głową. Bo gdzieś w środku wiedziałam, że tak będzie.

Niezbyt to zachęcające, co?

Aż strach pokazać światu swoją prawdziwą twarz, co?

Bezpieczniej schować się za nieprzeniknionym murem, gdzie nikt nie zobaczy twoich wad.

A światu pokazać profesjonalną maskę człowieka sukcesu.

Kobietom – maskę kochanka idealnego. (Prawdziwe kobiety na to się nie nabiorą, ale znajdziesz takie, które jeszcze się nie nauczyły patrzeć i widzieć.)

Znajomym – maskę luzackiego kumpla, który zawsze chętnie pójdzie z nimi na piwo. Wesołej dziewczyny, głośno się śmiejącej i zawsze tańczącej jako pierwsza.

Rodzinie pokaż chociaż, że nie zszedłeś zupełnie na psy i do czegoś jeszcze się nadajesz, po tym, jak widzieli cię w tych wszystkich kompromitujących sytuacjach, które do dziś potrafią wywlec.

A sobie…

Sobie możesz pokazać co najwyżej środkowy palec, bo wiesz przecież, że to wszystko jedno wielkie kłamstwo.

I jak tu kochać takie brzydactwo, takiego stworka przyklejonego do dna zatopionego statku, takiego księcia zaklętego w ropuchę?

Podczas kiedy cały świat wydaje się wieść stabilne i przyzwoite życie, czy musisz ty jeden być takim odmieńcem?
sylwetka

Chciałabym, żebyś potrafił spojrzeć na siebie z odpowiednio dużego dystansu i zobaczyć, jaki jesteś piękny.

Jaki jesteś absolutnie w porządku. Właśnie taki, jaki jesteś. Bez tej gry pozorów, bez udawania i bez przemilczania.

Jesteś dokładnie taki, jak masz być, w tym właśnie momencie swojej drogi. Nic nie poszło nie tak. Nie istnieje żadna inna wersja wydarzeń, w której wszystko jest “tak, jak być powinno”. Nie zawracajmy sobie tym głowy. To, co być powinno, to jest. Rozejrzyj się dookoła.

To, że wciąż robisz coś nie tak, że niechcący skrzywdziłeś kogoś lub siebie (co na jedno wychodzi), że popełniasz kolejny raz ten sam błąd, łudząc się, że tym razem będzie inaczej, choć robisz to samo w ten sam sposób; to, że dla iluzji bezpieczeństwa sięgasz po coś przeciętnego, zamiast po to, czego potrzebuje twoje serce – to nie znaczy, że nie jesteś OK. Twoje czyny nie są tobą. Musisz wziąć za nie pełną odpowiedzialność, ale możesz wyciągnąć z nich lekcję i iść dalej.

To, że czujesz nie te emocje, które byś chciał, że nie jesteś tak naprawdę żadnym oświeconym mędrcem ani wszechmocnym magiem, że bywasz nieprzyjemny i atakujesz ze strachu, czujesz niechęć i bunt wobec nieznanego, nie umiesz wyrazić wprost tego, co czujesz, tylko stosujesz jakieś gówniane gierki licząc na to, że druga strona się domyśli, że wstydzisz się prawdy na swój temat i jesteś gotów gorączkowo jej zaprzeczać – to nie znaczy, że nie jesteś OK. Twoje emocje i uczucia nie są tobą. Są wiadomością dla ciebie. Głęboko w twoim cieniu kryje się twój klucz do samego siebie, weź go, poszukaj go!

Odkąd się urodziłeś, jesteś w porządku. Nawet, jeśli cały świat temu zaprzeczy, pamiętaj o tym. Jesteś po prostu człowiekiem. Błędy są od początku wliczone w koszty. Są po to, żebyś zobaczył siebie. Żebyś siebie poznał, bo taki jest cel tego wszystkiego, co się dzieje! Jest to czyste doświadczanie. Nie ma gorszych i lepszych doświadczeń. Twoje są twoje i dlatego są takie, jakie mają być.

Jesteś idealny w swojej niedoskonałości, w tym wiecznym oscylowaniu między spokojem i harmonią a rozpaczą i paniką, między miłością a lękiem, radością a frustracją, momentami spełnienia a głęboką tęsknotą.

Jaki jest sens tego, byś doświadczał wyłącznie wszystkiego, co dobre, pozytywne, powszechnie dopuszczalne i akceptowane? Jak dostrzec światło, nie widząc ciemności?

Spójrz też na rozpad, brzydotę i dysonans. Nie odwracaj wzroku, cokolwiek się wydarza, bądź tego milczącym świadkiem. Zobacz, jak ciemne i jasne przeplatają się bez końca w nieskończonym tańcu natury. To jest właśnie równowaga.

To jest bycie człowiekiem, a ty jesteś cudownym, kochanym człowiekiem, w środku niewinnym, na zewnątrz naznaczonym bliznami, poranionym, ale silnym, pięknym, nawet jeśli buntujesz się na samą myśl, że mogłoby tak naprawdę być.

Jesteś dzieckiem owiniętym w zewnętrzne warstwy zwane dorosłością (ogry są jak cebula), które zasługuje na miłość, na szczęście, na obfitość, na bezwarunkowe wybaczenie, na możliwość pójścia własną drogą.

Skąd to wiem? Bo ja przecież też to wszystko przerabiam. Przejrzyj się we mnie. Jesteśmy bardziej do siebie podobni, niż myślisz.

To, z czym walczę, walczy ze mną i sprawia, że życie zamienia się w permanentny bad trip. Nie będę sama dla siebie wrogiem. Nie bądź sam dla siebie wrogiem.

Wszystko jest z tobą w porządku. Jesteś bezpieczny.

17 Comments

 1. Avatar
  October 29, 2016
  Reply

  W natłoku internetowych mądrości i “mądrości” jeszcze nie czytałam czegoś równie prawdziwego na temat tego, jacy jesteśmy. Każdy z nas. Bo nam się tylko wydaje, że ten czy tamten osobnik to na pewno nie jest tak popieprzony jak my, na pewno jest ułożony (cokolwiek to znaczy), żyje lepiej, sensowniej, w jakiś sposób jest lepszy… a tymczasem w chwilach szczerości / strachu / momentu oświecenia ten sam osobnik zdradzi swój głęboko skrywany sekret, a nam ze zdziwienia zabraknie słów.

  Wszystko jest z nami w porządku :-)

 2. Avatar
  October 30, 2016
  Reply

  Dziękuję za ten tekst <3

 3. Avatar
  Kinga
  October 30, 2016
  Reply

  Dzięki wielkie Doroto!! :D
  Będę wracać do tego tekstu.
  Dobrze, że jesteś!

 4. Avatar
  Zabiegana Mama
  October 31, 2016
  Reply

  Piona za “Jesteś dokładnie taki, jak masz być, w tym właśnie momencie swojej drogi.” :)

 5. W tym wszystkim dl amnie umiejetnosc bycia soba pozostaje najbardziej cenna. Pozdrawiam, Daria

 6. Avatar
  October 31, 2016
  Reply

  Dzięki za ten tekst. Ja się tego ciągle uczę. Dobrze, żeby ktoś mi czasem przypomniał, że moje życie jest dokładnie takie, jakie ma być, i ja też jestem właśnie taka, jaka powinnam być.

 7. Avatar
  November 1, 2016
  Reply

  Wszystko, co napisałaś to prawda, ale niestety trudno spojrzeć na siebie w ten sposób. Nasze wady, złe wspomnienia, przykre zdarzenia sprawiają, że obraz własnego ja bywa przez nie zdeformowany. Myślę, że potrzeba wielu doświadczeń, by spojrzeć na siebie krytycznie i powiedzieć: jestem fajnym człowiekiem. Niektórym to się nigdy nie udaje. Mam wrażenie, że ja jestem na dobrej ku temu drodze. Pozdrawiam

  • Avatar
   November 3, 2016
   Reply

   Trzymam kciuki!
   Ja miałem kiedyś podobnie aż do momentu kiedy nagle coś we mnie pękło i… pomyślałem sobie (przepraszam za wyrażenie): Chuj mnie obchodzi co sobie myślą inni.

   Tak. Bo to jest głównie ten problem. Żyjemy i oczekujemy akceptacji innych. Adoracji, podziwiania i gdy jej nie dostajemy – popadamy w kompleksy.

   A jak żyjesz ze świadomością, że to co robisz, robisz dla siebie jest dużo prościej!
   Dam CI przykład. Na moim blogu (nie daje linka, bo nie o reklame tutaj chodzi) mam cykl Okiem Faceta.
   To cykl, w którym uwypuklam wszelkie stereotypy jakie są związane z facetami i piszę o codziennych, życiowych sprawach z perspektywy mężczyzny właśnie.
   I wiesz co? 70% ludzi bierze te teksty na poważnie. Na blogu boja się skomentować – ale piszą do mnie prywatnie, że jestem głupi, debil itp.
   I co? I nic.
   Dawno przestałem się przejmować opinią innych i teraz co rano staje przed lustrem, patrze na siebie i mówię:
   Filip, z ciebie jest zarąbisty koleś, ale dzisiaj to już kurna przesadziłeś.

   I z dobrym nastrojem wychodzę do pracy.
   Polecam

 8. Avatar
  November 1, 2016
  Reply

  Zaakceptowanie siebie i zaakceptowanie tego, że błędy są nieodłączną częścią życia jest bardzo trudne. Mamy tendencje do obwiniania się o to, że wyglądamy nie tak czy robimy coś nie tak. Każdy z nas ma takie myśli, jedni częściej, inni rzadziej. Jednak tak, jak napisałaś ” Jesteś dokładnie taki, jaki masz być, w tym właśnie momencie swojej drogi.” Zrozumienie tego pozwala zaoszczędzić mnóstwa myśli, żalu i wyrzutów sumienia.

 9. Avatar
  November 2, 2016
  Reply

  Ktoś tu mnie podglądał ;)
  Dzięki – naprawdę super tekst! W sam raz na moje listopadowe przemyślenia… :)

 10. Avatar
  November 3, 2016
  Reply

  Strasznie fajny tekst.
  W dzisiejszym świecie mam wrażenie często zapominamy o tym by być sobą – bo ciągle przybieramy jakieś maski.
  Maska do pracy, maska posłusznego męża, maska odpowiedzialnego ojca, maska dobrego kumpla itp.
  Wydaje mi się, że ważne by w tym wszystkim po pierwsze znaleźć złoty środek – nie zatracić sensu samego siebie – a także by mieć oddech.

 11. Avatar
  November 5, 2016
  Reply

  Po pierwsze nie ma tak, żeby wszyscy byli normalni. Przykładowo w mojej klasie była taka blondynka, lubiana przez wszystkich, ale fałszywa, zarozumiała i przede wszystkim nie wiem czy udawała, czy rzeczywiście była taka głupia. Uświadomiło mi to, że wcale nie muszę być przez wszystkich lubiany, jeżeli mam być otoczony takimi ludźmi.

 12. Avatar
  December 6, 2016
  Reply

  Ja tak samo uważam :-) Jak wiesz, patrzę na to jako chrześcijanka z kolei, której Bóg powiedział “Jesteś OK. Nie tylko cię kocham, ale też cię lubię”.
  “Czy ja muszę być taka pokręcona? Czemu nie mogę po prostu być jak wszyscy? Co jest ze mną nie tak?” – tak, światu są potrzebni TACY ludzie. Ludzie, którzy czują więcej po prostu.

 13. Avatar
  December 13, 2016
  Reply

  Ja też tak mam :)) rownowaga to pokochanie siebie i calej reszty tak samo mocno :) jestesmy doskonali, poniewaz jestesmy czescia natury :)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *