Być nago w saunie – wstyd i hańba czy… relaks i oczyszczenie?

Od siedmiu lat chodzę regularnie 1-2 razy w tygodniu na saunę. Nagą. Jak mnie Pan Bóg stworzył. W końcu wiadomo nie od dziś, i nie od byle kogo, tylko od prekursorów saunowania – Skandynawów, że tak się właśnie wchodzi do sauny. Jednak nie wszystkim wiadomo, że saunaria najczęściej są koedukacyjne. A strefa nagości – obowiązkowa!

Kiedy pierwszy raz usłyszałam, że taką właśnie koedukacyjną nagą saunę wybudowano w moim mieście, aż się zatrzęsłam. Jak ludzie mogą na to się zgadzać? Jak oni mogą tak się – pokazywać? Przy obcych facetach chodzić nago? Przecież – ktoś powinien coś z tym zrobić!

Było mi nawet szkoda, że tam nie mogę iść z powodu tych podglądaczy, co tam na pewno grasują, bo sauna to prawdziwy przybytek zdrowia. Już sam jednorazowy pobyt w niej jest bardzo przyjemny, a regularne uczęszczanie praktycznie pozwala zapomnieć o infekcjach czy przeziębieniach, wzmacnia serce i poprawia krążenie, detoksykuje wszystkie nasze wewnętrzne organy i wspomaga przemianę materii. Do tego relaksuje i odpręża, usuwa stres i zmęczenie.

Same plusy – tylko jak ja mam się odprężyć NA GOLASA? I po co? Żeby jacyś faceci mogli się na mnie pogapić? O, nie nie nie…

Bywałam wcześniej w saunie “gaciowej” przybasenowej. Każdy po wyjściu z basenu siedział prawilnie w swoich chlorowanych majtkach na deskach sauny i nikt nie musiał niczym świecić. Ludzie siedzieli i gadali, głośno się śmiali. Potem, po wypoceniu się w dość dusznej atmosferze, każdy wskakiwał prosto do basenu z zimną wodą, żeby się opłukać i schłodzić…

Klimat był jak na basenie – i mniej więcej podobny poziom higieny i kultury. W życiu nie chciałabym w tym towarzystwie siedzieć nago.

Nadszedł jednak taki dzień, że przyjaciel ogarnął mi jedną z tych sportowych kart, na którą można wchodzić wszędzie gdzie się chce – wiecie, typu Multisport czy Fitprofit. Urok nowości sprawił, że testowałam, co tylko się dało. Joga, salsa, zumba, pilates, basen, gdzie by tu jeszcze pójść? I pewnego dnia pomyślałam, że zobaczę po prostu, jak tam jest, na tych saunach, a jak będzie coś niehalo, to po prostu odwrócę się na pięcie i wyjdę, niczym nie ryzykuję.

Byłam ciekawa, bo w sumie poza własną opinią miałam jeszcze do porównania wiele głosów z internetu, które te sauny chwaliły i polecały. A ostatecznie – nie byłam, więc może się nie znam? Poszłam.

No i słuchajcie, przeszedł ten pobyt moje najśmielsze oczekiwania! Bo wiecie, co się wydarzyło? Czy Wy sobie wyobrażacie, co tam się działo?? No właśnie…

…nic.

W przestronnej, jasnej sali siedzieli ludzie w ręcznikach i odpoczywali. Nikt nie zwracał na mnie uwagi. Cisza, szum wody w jacuzzi, prowadzone przyciszonym głosem rozmowy.

W saunach parowych siedzieli nadzy ludzie, ale było prawie ciemno, a pary tyle, że nie było praktycznie nic widać.

W saunach suchych w półmroku, w ciszy, ludzie leżeli albo siedzieli na ręcznikach, owszem, nago. Często mieli zamknięte oczy, byli zamyśleni, skupieni. Na twarzy błogość, nastrój relaksu. Piękny zapach olejku eterycznego unoszący się w powietrzu.

Pod prysznicami rzeczywiście było widać gołe tyłki w pełnej krasie, ale… tak sobie uświadomiłam, że tak gapić się na jakichś obcych ludzi to po prostu jest… niekulturalne.

A tam panowała taka kultura, było tak nienerwowo i normalnie, że to aż uderzające. Dawno nie byłam w tak odprężającym miejscu!

Każdy wchodząc do sauny mówił innym dzień dobry, wychodząc – do widzenia, dziękuję. Panował totalny spokój, bez głośnych rozmów, bez ekscytacji i śmieszków. Trochę taki klimat, jak kiedy bierzesz wspaniałą, gorącą, pachnącą kąpiel i tak się cieszysz tym błogostanem, że nie chce ci się nic gadać. Tylko, że wokół są inni ludzie – ale oni są zajęci dokładnie tym samym, co Ty.

nago w saunie

Poszłam drugi raz. Później trzeci. Szybko zaczęłam chodzić regularnie, a teraz nie wyobrażam sobie z tego zrezygnować.

Odkryłam, że po pewnym czasie spędzonym w saunie czujesz się, jakby Twoje ciało otwierało się i wypuszczało z siebie wszystkie toksyny nagromadzone przez tydzień, tak, jakby wycisnąć gąbkę.

Odkryłam, że zimny prysznic, a potem, na deser, zanurzenie się na dziesięć sekund w balii z lodowatą wodą, sprawia, że czujesz na nowo każdą komórkę w ciele, że całe Twoje ciało wibruje życiem i przyjemnością.

Odkryłam też, że fakt posiadania ciała w kręgu ludzi kulturalnych i dojrzałych nie jest niczym niezwykłym. (Niezwykłe byłoby raczej kąpanie się w ubraniu, albo oczekiwanie, że w spoconym poliestrze dojdzie do jakiegoś gruntownego oczyszczenia, albo że inni będą chcieli to wąchać.)

Że to naturalne, że bez ubrań czujemy się nieco bardziej podatni na zawstydzenie, czy skrępowanie. Dlatego każdy ma dla siebie przestrzeń, której inni nie naruszają, ani zbyt nachalnymi rozmowami, ani spojrzeniami.

Że jeśli ktoś narusza kulturę saunowania (co, bądźmy szczerzy, czasem się zdarza), to od razu inni saunowicze zwracają mu uwagę! Ja też mogę zwrócić komuś uwagę, jeśli jest taka potrzeba. Mam prawo czuć się w pełni bezpiecznie i komfortowo.

Że po półtoragodzinnej sesji przebywania na zmianę w gorącym i zimnym otoczeniu czujesz po prostu, jakby przepełniała Cię od środka fizyczna radość, siła, spokój, zdrowie. Zupełnie nowe uczucie.

Że rytuał saunowy, tak zwane naparzanie, to takie uczucie, jakby parzyło Cię całe ciało w bardzo przyjemny sposób, przenikliwe fale gorąca, od których aż przechodzą ciarki, a później, kiedy stoisz na mrozie albo nacierasz się śniegiem, albo z dziecięcą radochą pływasz w basenie z zimną wodą, i wszystkie te lodowe igiełki wbijają się w Ciebie, a Tobie wcale nie jest od tego zimno, tylko wspaniale, to tak, jakbyś oczyścił się od środka, nie tylko skórę, ale całego Ciebie, te wszystkie miejsca, które od dawna o to prosiły, i w ciele… i w głowie.

Że jest w saunach coś takiego, jakby wrócić do wewnętrznego domu, gdzie jest ciepło i przytulnie. Wszystko jest dobrze. Jestem tu i teraz. Cudownie się tam schować, kiedy dopada mnie melancholia albo przytłoczenie. Zatrzymać się na chwilę. Nie robić nic, kompletnie nic. BYĆ. To chwila dla mnie, dla mojego piękna i mojego dobrostanu. Moje oczyszczenie.

Zaczęły się podróże po saunariach w całej Polsce. Najlepsze, jakie odkryłam, to Termy Rzymskie w Czeladzi. Przyjemność nie z tej ziemi. Królewska, cesarska po prostu uczta dla ciała i ducha, warta pojechania tam specjalnie z Łodzi. Super czas spędziłam też we wrocławskim Aquaparku. Wiele obiektów jeszcze przede mną.

Na “moich” saunach zaczełam widywać znajome twarze. Zaczęły się skinienia głową, czasem towarzyskie pogawędki. Powitania z uśmiechem, częstowanie herbatą. Poczułam, że jestem wśród swoich.

Choć możemy różnić się wszystkim, to jednak – biedniejsi czy bogatsi, z poglądami takimi czy innymi, pochodzeniem takim czy owakim – bez ciuchów wszyscy jesteśmy do siebie podobni. I tak samo w temperaturze ponad stu stopni, w rozpalonym piekarniku, jest nam piekielnie gorąco. A po wyjściu – niebiańsko błogo.

Po pewnym czasie przyzwyczajasz się do tego bycia nago w saunie. Zupełnie przestaje to być istotne, że wszędzie kręcą się golasy. Przyszedł ktoś nowy? Można go poznać po tym, że zakrywa się bardziej niż inni. Jeszcze nie poczuł, że tutaj nikt nie umiera z ciekawości, co on tam ma, pod tym ręcznikiem. Mało rzeczy tak poprawia osobisty stosunek do ciała i nagości, jak pobyt w saunie.

Tym bardziej, że wokół jest cała masa niedoskonałych ciał, starych, młodych, grubych, chudych. I uświadamiasz sobie, że Ty też nie musisz wcale być doskonały. Masz prawo być właśnie taki, jak jesteś. A także – masz prawo być w pełni zdrowy i zasługujesz na to.

Nago w saunie? A czy nie wygodniej byłoby jednak w kąpielówkach?

Cóż, byłam później na saunie w Uniejowie, gdzie nie ma strefy nagości, i choć obiekt jest fajny, to dosłownie marzyło mi się, żeby móc już ściągnąć to siedlisko bakterii i porządnie się oczyścić. Powietrze w takiej saunie, gdzie każdy ma na sobie mokry kostium – jest inne. Po prostu inne. Rozmowy jakby głośniejsze. Klimat mniej relaksujący. Deski sauny bardziej mokre i parujące cudzym potem. Higiena mniej zachowana. A efekt – po prostu nie taki.

I komfort, o dziwo – mniejszy.

Idę posaunować. W taką pochmurną pogodę nie ma nic lepszego.

A Ty? Poszłabyś? Poszedłbyś?

58 Comments

 1. Avatar
  January 30, 2018
  Reply

  A jest coś innego, co tak odpręża i nie wymaga takiego gorąca, jak w saunie? Nie lubię, nie cierpię, chociaż powiem Ci szczerze, że jak kiedyś przecierpiałem 20 minut w saunie, a potem wylałem na siebie cebrzyk lodowatej wody (z kostkami lodu), to poczułem się, jak młody bóg. Ale to było PO saunie, w trakcie strasznie się męczyłem. Może jak schudnę, to mi się poprawi :)

  • Avatar
   January 30, 2018
   Reply

   Albo sauna na podczerwień, w której jest o wiele mniej gorąco i dużo łatwiej długo wytrzymać, albo po prostu kilka krótszych sesji, jak zaczynasz się męczyć, to wychodzisz, zapodajesz cebrzyk, a za kwadrans wracasz :) Ja na początku siedziałam po 5 minut i już nie mogłam. Co jeszcze tak odpręża i nie wymaga gorąca? Porządna joga, ale wtedy strasznie się męczysz przez 1,5 godziny :D

  • Avatar
   Renata Gajek
   February 1, 2018
   Reply

   Spróbuj saunę Physiotherm – temperatura do ok. 37st. ale spocić się można nawet lepiej niż przy wysokich temperaturach (to dzięki promiennikom dodatkowo podgrzewającym plecy). No i człowiek się nie męczy a wręcz odpoczywa.

   • Avatar
    February 1, 2018
    Reply

    Po kliknięciu z linka, co to takiego, widzę, że chyba mi się spodoba :)
    Dzięki za info

 2. Avatar
  Regina Piątek
  January 30, 2018
  Reply

  Raz w życiu byłam w saunie ze strefą nagości. Powiem krótko: Od tamtego czasu, kiedy jestem w zwykłej saunie w gaciach, strój mi przeszkadza😀
  To prawda, co mówisz o towarzystwie – w prawdziwej saunie wszyscy są kulturalni i totalnie skupieni na sobie, rzuciło mi się to w oczy od razu.

 3. Avatar
  January 31, 2018
  Reply

  Ja akurat sauny nie kocham, więc tym bardziej nie wiem czy bym się skusiła na nagi występ ;)

 4. Ho ho ho! Ale sztos! To jest to. Również od kilku lat praktykuję tylko i wyłącznie saunowanie poprawne! :) Do innych saun nawet się nie wybieram! wszystko co napisałaś rezonuje idealnie ze mną! To jest jedno z najlepszych odkryć w moim życiu w kwestii zdrowia fizycznego i duchowego uwolnienia różnych napięć. Od usprawnienia kwestii systemu immunologicznego, aż po auto-akceptację prowadzącą do naturyzmu, wolności i szalonych wakacji na zamkniętych kempingach, gdzie od restauracji, przez chodniki, sklepy i plaże poruszasz się…. na GO! Haha:) Oh yess! O tym właśnie będę komunikował coraz bardziej, gdyż zmiany są nieodwracalne i mocno uwalniające całą gamę błędnych przekonań co do nagości, ciała, akceptacji siebie i innych.

  Polecam w temacie kilka ciekawych miejsc: Termy Chochołowskie i Terma Bania. To są podstawowe przybytki, które zawsze odwiedzam w górach. Łódź też jak najbardziej oraz jeszcze jest Sommer Residence. Generalnie w Niemczech, Austrii są faktycznie wszędzie strefy nagości czego bardzo mi brakuje w Polsce. Ale pomału coś się zmienia. Najważniejsze, że nagość nie równa się sex! Coraz więcej ludzi to kuma i będzie kumać :) A poprzez szerzenie takich wpisów jak ten, uświadamiasz ludzi do włączania myślenia i odkodowywania się ze stereotypów myślenia o saunie i plażach nudystów jako przybytkach sodomy i gomory.
  Mega Wpis! :) !!! :)

  • Avatar
   February 1, 2018
   Reply

   Dziękuję Ci ogromnie za ten komentarz :) Nagość nie równa się seks – no właśnie!! tyle tabu wokół nagości a nie ma o co robić wielkiego halo.
   Na plaży nudystów też kiedyś byłam, pływanie nago w morzu = ostateczny powrót do natury i zjednoczenie z matką ziemią :) cudowne doświadczenie!
   A o tych szalonych kempingach musisz chyba coś kiedyś napisać, bo brzmi super :D

   • Tak też kiedyś chyba cos napiszę ale to jest jeszcze taki temat tabu, gdzie niendo końca ludzie mogą załapać o co na prawdę chodzi. Teraz bede na Konwencie Wiedzy Alternatywnej i w prelekcji będę opisywał jak akceptować nagosc, sauny i doswidoświadc z kepingami naturystycznymi wiec wiec jak będzie video z prelekcji to Ci podeślę 😎😂👽😘 No i super, ze odwazne rzeczy poruszasz – to jest dla mnie praktyczny wzrost swiaświadom. Konkret a nie tam jakieś lelum polelum hahahah 😘😂😂😂

    • Avatar
     February 5, 2018
     Reply

     Bardzo żałuję że nie mogłam tym razem być na Konwencie, ale video jeśli będzie to chętnie rzucę okiem :)

     • Avatar
      February 7, 2018

      Video się już montuje :) Noo szkoda że nie udało się poznać :) Ale jak nie tym razem to następnym :)

    • Avatar
     Monika
     October 18, 2018
     Reply

     A ja poproszę coś więcej na temat Konwentu, bardzo chętnie wzięłabym udział w takim wydarzeniu. Mało mi obcowania z ludźmi otwartymi na tematy “tabu” :). Sama poprawnie saunuję i poszukuję fajnych miejsc w kraju i za granicą, takie “kempingi” też nie są mi całkiem obce. Fajnie, że napisałeś coś o tym. Czekam na jakiś odzew. Pozdro :)!

 5. Avatar
  Renata Gajek
  February 1, 2018
  Reply

  Wspaniały tekst!

 6. Avatar
  February 1, 2018
  Reply

  Ostatnio w programie śniadaniowym był reportaż o saunowaniu i o poprawnym saunowaniu :D Przyznam szczerze, że ciężko byłoby mi się chyba przełamać i rozebrać do naga przy obcych ludziach… i nawet gdyby mąż mi towarzyszył dla lepszego samopoczucia… Oj nie wiem :D

  • Avatar
   February 1, 2018
   Reply

   Powiem Ci, że rozebrać – to ja też bym się przy nich wolała nie rozbierać. bo to jakaś taka intymna czynność :) ale saunować przy mężu, z jakimś dodatkowym ręcznikiem w razie gdyby się okazało że jednak się krępujemy – to czysta przyjemność :) Jak coś mąż własnym ciałem zasłoni :)

 7. Avatar
  February 1, 2018
  Reply

  Sauna jest nie dla mnie, bardzo szybko pękają mi naczynka krwionośne, i po pierwsze to nieprzyjemne a po drugie nieestetyczne, więc unikam pulicznego przegrzewania się :)

 8. Avatar
  February 1, 2018
  Reply

  Ja jednak ręczniczek mam, ale w zależności od sytuacji ściągam :)

  • Avatar
   February 1, 2018
   Reply

   Mam i ja ;) w coś trzeba się wytrzeć no i na czymś leżeć ;) A czasem mam też drugi, do włosów – maseczka na włosy w saunie to cudo <3

 9. Avatar
  Pamela Moskalik
  February 1, 2018
  Reply

  Ja jeszcze nigdy nie byłam na tyle odważna :D Ale kto wie… może kiedyś spróbuję tego :)

 10. Avatar
  February 1, 2018
  Reply

  Chyba czas pójść w takie miejsce :)

 11. Avatar
  February 1, 2018
  Reply

  Myślę, że jak się człowiek raz przełamie, to za drugim jest mu już raźniej, a potem to już z górki. Kiedyś chodziłam chwilę na saunę, bo była w siłowni, jednak należałam do tych osób, które były bez stroju, jednak w ręczniku. Myślę mimo to, że kiedyś na pewno wybiorę się do sauny akceptując w pełni jej zasady, zwłaszcza że u mnie w mieście są dni tylko dla kobiet. Jak na początek, może to być dobry start :)

  • Avatar
   February 10, 2018
   Reply

   Też czasem bywam w dni tylko dla kobiet, wtedy też jest fajnie, wszystko pachnie owocowymi peelingami i maseczkami do włosów :)

 12. Avatar
  February 2, 2018
  Reply

  Zawsze w ręczniku. Jakoś jednak mam barierę psychiczną. No i nie boisz się, że teraz połowa twoich czytelników będzie na Ciebie polować w Twoim mieście? ;)

  • Avatar
   February 10, 2018
   Reply

   Przezornie nie podałam miejsca, w które chodzę, w razie gdybym kiedyś miała się stać taką wielką celebrytką ;) Ale na razie moi czytelnicy to mili i fajni ludzie, a nie jacyś spoceni psychopaci :D więc czego tu się bać ;)

 13. Avatar
  February 2, 2018
  Reply

  Jak zwykle ciepły i zabawy wpis. Chętnie też posaunowałabym na nago w takiej atmosferze 😉

 14. Avatar
  Zenielon
  February 4, 2018
  Reply

  Regularnie, od lat korzystam. Czasem z druga polowa, czasem z kolegami. Czasem koledzy zabieraja swoje drugie polowy. Na poczatku, gdy spotyka sie kogos znajomego, czuc lekkie zaklopotanie. Po kilkudziesieciu takich spotkaniach przestaje to robic jakakolwiek roznice. W saunie nie jest sie nago, tylko jest sie w saunie ;)

  • Avatar
   February 10, 2018
   Reply

   No właśnie :) a swoją drogą w tak pokaźnej ekipie znajomych nigdy nie byłam w saunie, ciekawe mogłoby być doświadczenie :)

 15. Avatar
  February 6, 2018
  Reply

  Chodziłam kiedyś do kameralnej sauny i to było to! te ‘przybasenowe’ ….właściwie nie wiem czemu mają służyć, może tylko ogrzaniu się po wyjsciu z wody :)
  Ale jak tak jeździsz…..to uważaj na Bielsko- nie pchaj sie do Sauna Club jeśli nie szukasz “przygód” :-D he he he….niejeden się już zdziwił!

  • Avatar
   February 10, 2018
   Reply

   Dzięki, wezmę sobie do serca tę przestrogę:)

  • Avatar
   Mateusz
   March 19, 2019
   Reply

   Ale w Bielsku można polecić zdecydowanie Cezar, czyli centrum naturystyczne z sauną i basenem.

 16. Avatar
  February 10, 2018
  Reply

  Kusi mnie, żeby pójść ale muszę doczytać, czy przy mojej naczynkowej cerze na pewno mogę się wybrać. Tym bardziej, że mam koleżankę w pracy, która jest zapaloną saunowiczką i bardzo to zachwala. Marzy mi się też taka prawdziwa “bania”, drewniana, nad brzegiem jeziora…

 17. Avatar
  Małgorzata
  August 21, 2018
  Reply

  Też się balam sauny, mam niedoczynność tarczycy i jak probowalam wejść do sauny juz nagrzanej przy basenie to.mnie odpychalo. Ale dowiedziałam się o saunie dla.nagusow i na kilka godzin dostalam.parę wskazówek od stałych bywalców i stwierdziłam ze to coś wspaniałego. Dokładnie jak to opisujesz.

  • Avatar
   September 3, 2018
   Reply

   No właśnie – ta przy basenie to zupełnie coś innego! :)

 18. Avatar
  Monika
  October 18, 2018
  Reply

  Dziękuję za świetny wpis :)!! Musisz być bardzo fajną babką, sposób w jaki piszesz… słowa wyjęte z moich ust, haha :). Chciałabym tylko dodać swoją opinię na temat nagości w kontekście erotycznym. Uważam i sama tak mam, że zawsze jest ciekawość co ma pod ręcznikiem ktoś kto nam się spodoba :). To przecież naturalne, więc nie mówmy, że jest inaczej :).

  • Avatar
   November 5, 2018
   Reply

   Monika, ciekawość jest naturalna i nie przeczę że sama ją posiadam ;), ale doceniam też kulturę ludzi, którzy wiedzą że istnieje różnica między rzuceniem naturalnego spojrzenia na czyjeś piękne ciało, a gapieniem się komuś na krocze z intencją fantazji na temat tej osoby. Choć nie mam nic przeciwko własnej ani czyjejś nagości, to czasem trudno mi wytłumaczyć ludziom, że nie chodzę tam żeby “się pokazywać” właśnie z tego powodu, że tak trudno czasem rozgraniczyć nagość i seksualność i niektórzy nie widzą między nimi różnicy. A one jednak nie są zupełnie tym samym.

 19. Avatar
  October 27, 2018
  Reply

  przyznaje , ze w polskiej saunie nigdy nie bylem i bazuje jedynie na opiniach innych za to bywam regularnie w saunach niemieckich i austriackich . Tam nigdy nie widzialem kogokolwiek w kapielowkach czy stroju kapielowym ani nawet owinietego w recznik. Tak powinno sie saunowac .Na jednej ze stron internetowych ktorejs z niemieckich term rzeczytalem zdanie: jesli wybierasz sie do sauny , wstyd pozostaw w domu.Pozdrawiam :)

 20. Avatar
  November 2, 2018
  Reply

  Saunowanie nago, to całkiem inna jakość saunowania.
  Dla mnie jednak zwykła sauna jest bardzo sztuczna i dużo bardziej do mnie przemawia sauna indiańska zwana szałasem potu.
  W saunie indiańskiej nagość jest czymś zupełnie naturalnym i na ogół nikt z tym nie ma większych problemów.

  • Avatar
   November 5, 2018
   Reply

   Dziękuję Ci za komentarz! :) Nagość w szałasie potu jest bardzo oczywista i staje się mało istotna w obliczu dziejących się tam procesów :) Pisałam kiedyś o moim dość mocnym doświadczeniu z szałasem potu, do tej pory nie przyszło do mnie kolejne, ale wiem że w odpowiednim czasie się pojawi… http://witajslonce.pl/temazcal-indianski-szalas-potow/
   Byłam też w słowiańskiej bani, wrażenia równie pozytywne, przede wszystkim w tych ceremoniach cudowna jest bliskość ziemi. Jednak zwykłe fińskie saunowanie, choć może mniej w nim kontaktu z naturą to ma też swoje uroki, jest jak dogłębny prysznic, który w łazience w bloku w mieście też nie przypomina kąpieli nago w górskim strumieniu, ale generalnie przydaje się :) pozdrawiam Cię!

 21. Avatar
  arfl
  November 16, 2018
  Reply

  Poetycki trochę tekst ale fajny. Łódź :), masz nasz miejscu fajne sauny. Byłem raz niedawno i bardzo żałuję że nie mam w swoim mieście takiego miejsca. I podzielam zdanie, że jak człowiek spróbuje to zaczyna poznawać przy okazji swojego życia nowe fajne sauny. Rumia. Chochołów. I co mnie cieszy najbardziej to że przede mną jeszcze wiele nie odkrytych miejsc a uważanych przez autorkę za świetne. Dziękuję :).

 22. Avatar
  Arkady
  March 21, 2019
  Reply

  Witaj :-) Piękny tekst. W pełni, idealnie oddaje wszystko to, czego i ja doświadczyłem odkrywając świat saun. Ja również rozpoczynałem tą przygodę z mieszanymi uczuciami – teraz nie wyobrażam sobie dłuższej przerwy bez sauny. Uwielbiam tą wolność od codziennego fałszu, obłudy, aktorstwa i nawet właśnie kosmatych myśli – czy swoich, czy tych którzy Cię otaczają. Uwielbiam to oczyszczenie ciała, umysłu i mentalności. W moim regionie niestety trudno o saunarium, w którym można czuć się tak naturalnym i wolnym, jednak staram się i tu przełamywać powszechne kompleksy – wyobrażam sobie, że jestem właśnie w tym świecie, w którym wszyscy czują jak ja i czerpią z sauny tą samą wolność i ten sam spokój co ja, nawet jeśli tak nie jest. Bardzo bym chciał być otoczonym w saunie takimi ludźmi, jak Ty. Serdecznie Cię pozdrawiam i do zobaczenia gdzieś w świecie polskich saun :-)

  • Avatar
   March 22, 2019
   Reply

   O wow, dziękuję Ci za ten komentarz, mega pozytywne spojrzenie :)

 23. Avatar
  April 11, 2019
  Reply

  prawda jest taka ze starzy ludzie nie wstydza sie nagosci choc juz ciala niedoskonale a my mlodzi sie krepujemy czesto… i trudniej przychodzi moment kiedy wszystko jedno :) poza tym moze mezczyzni maja gorzej bo musza zyc z popedem seksualnym :) i nie daj boze musza byc w kazdej chwili przygotowani ze spotkaja kobiete swojego zycia :D

 24. Avatar
  April 25, 2019
  Reply

  Nagość w saunie jest dla mnie zupełnie naturalna, nigdy nie miałam problemu z tym, by się tam rozebrać. Uważam, że sauna fińska wspaniale oczyszcza nie tylko ciało, ale i umysł. Podczas takiej kilkunastominutowej sesji można się odprężyć i odstresować. :)

 25. Avatar
  July 7, 2019
  Reply

  Bardzo nas cieszy że poprawne saunowanie staje się stylem życia.
  Pozdrawiamy poprawnesaunowanie.pl

 26. Avatar
  wojfer
  July 20, 2019
  Reply

  Saunuję regularnie 1-2 razy w tygodniu i jest to dla mnie stały rytuał po treningu nóg, który jest dla mnie z reguły ciężki i pobyt w saunie pomaga mi w regeneracji.
  Sauny są koedukacyjne i mniej-więcej połowa osób siedzi w saunach w ręcznikach. Jedynie w saunach parowych (rzymskich) wszyscy są po nagu. Moim zdaniem większość ludzi ma w sobie głęboko zakodowany wstyd; wstydzimy się swojej nagości, swoich ciał. Z jednej strony sauna może być dobrym miejscem do pokonania tego strachu przed byciem nagim, taka swoista forma terapii. Ale z drugiej strony wymaga to od danej osoby przełamania się.
  W ostatnim byłem sam w łaźni parowej, do której weszła pani, która widocznie myślała, że łaźnia jest pusta. Widziałem w jej oczach zmieszanie i lekki strach, kiedy mnie spostrzegła. Jakiś czas temu inna pani stała na zewnątrz sauny i czekała w kolejce po swój ręcznik i widziałem ewidentnie, że najchętniej ukryłaby się. Miałem ochotę tym dwóm paniom powiedzieć, że mają piękne ciała i że nie mają się czego wstydzić. Może to by im pomogło.

  Może kiedyś doczekamy się czasów, kiedy ludzie będą mieć podobne podejście do nagości, które promował Osho: Twoje ciało jest piękne na swój sposób, więc nie ma powodów do krępowania się.

  Pozdrawiam.

 27. Avatar
  rygi25
  September 5, 2019
  Reply

  Nie, nigdy… Zresztą skąd u ludzi takie przeświadczenie, że chodzi o jakieś kompleksy. Może w przypadku niektórych jest to prawda, ale z mojej perspektywy wygląda to tak… Byłem kilka razy w saunie, ale niekoedukacyjnej, malutkiej indywidualnej, natomiast absolutnie nie wyobrażam sobie przebywania nago w miejscu publicznym, a to czy ktoś patrzyłby na mnie czy nie to już jest dla mnie kwestia mniej znacząca. Owszem wstydzę się, ale uważam, że jest to całkowicie normalne. Wstyd jest czymś jak najbardziej pozytywnym, czymś co odróżnia nas od zwierząt. Nie widzę więc powodu, abym miał przełamywać i walczyć z czymś pozytywnym. Wstyd świadczy właśnie o mojej dojrzałości psychicznej i intelektualnej. Nago biegają sobie np. małpy albo kilkuletnie dzieci po plaży a to właśnie dlatego, że ze względu na swoją niedojrzałość nie mają jeszcze pojęcia co to poczucie wstydu, skrępowania… Ktoś tu pisze o odwadze, to nie jest żadna odwaga. Na takiej samej zasadzie mógłbym zapytać… “Zacznij defekować na środku rynku w mieście, dlaczego tego nie zrobisz? Nie stać cię by być tak odważnym?” Nagość w miejscu publicznym nie ma nic wspólnego z odwagą, a co najwyżej świadczy o tym, że ktoś nie dojrzał jeszcze mentalnie i intelektualnie do tego by w pełni zasłużyć sobie na miano ‘człowiek’ i stąd pozostaje zachowywać mu się jak szympans… Pomijam już fakt takich osób, które czerpią wręcz przyjemność w przebywaniu w takim ‘stroju’ i środowisku, bo to już jest po prostu przypadek kliniczny…

 28. Avatar
  December 15, 2019
  Reply

  Otóz mieszkam w Helsinkach
  https://www.urheiluhallit.fi/fi/hinnat/hinnasto.html dla porównania ceny 3 obiektów sportowych w Helsinkach i to jest na cały dzień. Nie ma dopłat za minuty(laugh) . Sauny są osobno dla pan i osobno dla panów przy prysznicach.. Do saun nie wolno wchodzić w kostiumach. Przez głośniki co jakiś czas leci nagranie, ze przed wejściem do sauny czy na basen należy sie umyć i do sauny wejść nago. Ręcznik tylko do siedzenia. To jest prawidłowe saunowanie się/

 29. Avatar
  Basieńka
  December 15, 2019
  Reply

  Nagość w saunie jest dla mnie zupełnie naturalna. Uważam, że sauna fińska wspaniale oczyszcza nie tylko ciało, ale i umysł. Podczas takiej kilkunastominutowej sesji można się odprężyć i odstresować. :)

 30. Avatar
  Ania
  February 16, 2020
  Reply

  Zdecydowanie wole normalne sauny gdzie można wejść w zwykłym stroju kompielowym.
  Często w takich saunach bywam i jeśli raz kiedyś wybiorę się gdzieś indziej gdzie są te przymusy rozbierania się są same problemy.
  Przebieranie się w locie, zabawy z ręcznikami, a to sauna mokra to ręcznik cały presiąknięty, a to sauna sucha to lepiej oświetlona to bez ręcznika nie bardzo. A to znowu też nie higieniczne siedzenie bez recznika i bielizny.

  Dla mnie to proste. W saunie powinno się siedzieć w stroju kompielowym jak nabasenie, nie było by problemu i właśnie do takich saun chodzę.
  Oczywiście jeśli ktoś chce niech się rozbiera i nawet do domu nago wraca, jednak przymuszanie do rozbierania się w saunach normalnych ludzi to cyrk.

  • Avatar
   Nati
   April 2, 2020
   Reply

   Normalne sauny to są właśnie te, które są opisane w artykule, sauny dopuszczające tekstylia są podróbkami które tylko szkodzą zdrowi i promocji zdrowego saunowania. W saunie są inne zasady i warunki niż na basenie więc nie można tego porównywać! To co opisujesz same problemy z brakiem kostiumu w saunie i zabawy z ręcznikami to skutek tego, że nie umiesz prawidłowo saunować. W saunie przebywa człowiek bez kostiumu sauna sucha na ręczniku sauna mokra bez ręcznika proste. Po wyjściu prysznic i odpoczynek. W prawidłowym saunowaniu odpadają wszystkie problemy, przebierania w locie, zabawy z ręcznikami i owijania się szczelnie jak kebab, mokrego ręcznika w saunie rzymskiej. A sauny z rozdzieleniem na płeć są słabym pomysłem co gdy chcę iść z chłopakiem na kilku godzinny relaks do saunarium?

  • Avatar
   Jarek
   August 16, 2020
   Reply

   I tu jesteś Aniu bardzo mylisz!!!
   W dobrze prosperujących saunach dlatego obowiązuje strefa bez tekstylna. Gdyż większość strojów zrobionych jest sztucznych tworzyw Poliester czy innych tego typu pochodnych badziewia.
   Po drugie do sauny suchych nie wchodzi się nago tylko okrytym ręcznikiem i siada całym ciałem na ręczniku wraz e stopami oraz za plecami powinien być ręcznik. A to wszystko po to żeby pot nie wsiąkał w deski.
   Byłem kiedyś w saunie Hotelu Gołębiewski Hotelu 4 gwiazdkowym znanym chyba wszystkim I byłem w szoku że ludzie nie znają poprawnego korzystania z sauny. Większość użytkowników siedziało bezpośrednio na deskach!! To sprawiało że niezbyt miły był zapach w saunie. Jeśli już ktoś korzysta z sauny a krępuje się nagości To niech chociaż podłoży pod tyłek i stopy ręcznik.

 31. Avatar
  Anka
  February 23, 2020
  Reply

  O ludzie!!! A czy nie można by po prostu normalnie zrobić cześć saunową oddzielnie dla kobiet i osobno dla mężczyzn zamiast koedukacyjnych? I po problemie. Każdy by się czuł komfortowo i przyjemnie. Po co sauny koedukacyjne??? Tego nie jestem w stanie zrozumieć

  • Avatar
   March 7, 2020
   Reply

   Byłam parę razy w saunie “tylko dla kobiet”. Jednak o dziwo, z mężczyznami atmosfera jest bardziej kulturalna i zaciszna, chyba ludzie bardziej dbają o klimat kiedy jest płeć przeciwna, i ja osobiście czuję się bardziej komfortowo w saunach koedukacyjnych, niż wyłącznie damskich. Cieszę się, że nie ma części oddzielnej również dlatego, że często saunuję w towarzystwie mojego partnera. Natomiast jeśli ktoś woli – wybór istnieje i dylemat z głowy. ;)

   • Avatar
    Jarek
    August 16, 2020
    Reply

    Też regularnie uczęszczam do Saumy! I przestrzegam zasad poprawnego korzystania z sauny.
    Jestem zdania że jeśli ma ktoś kompleksy co do swojego ciała najzwyczajniej nie powinien korzystać z sauny. Najczęściej uczęszczam do Term Rzymskich w Czeladzi gdyż mam najbliżej. Czasem bywam też Termach Chochołowskich

 32. Avatar
  July 2, 2020
  Reply

  Mam saunę ogrodową, dwa razy w tygodniu palę drzewem i saunuję się jak chcę. Coś wspaniałego. Nie muszę jechać do Uniejowa , bo tam bywałem dwa razy w miesiącu. Postanowiłem kupić i mieć swoją. Wchodzę jak chcę, ubrany czy nie. Składam się latem zima wodą z węża. Zima , jak śnieg to nim, jak zimny wiatr to nim. I pije do wody. Na głowę zakładam filcową czapkę. Jest super

  • Avatar
   Pioter
   August 6, 2020
   Reply

   Polecam Saunarium a Suntago… Kilka łaźni parowych i suchych… I jak nie jestem zwolennikiem sauny tak po pobycie tam spodobało mi się bardzo… Chętnie tam wrócę… Z pewnością nie ma nic wspólnego z tymi przy saunami przy innych basenach… Bardzo bardzo zadbano o odpowiedni nastrój… Po za tym co godzinę są sesje tematyczne. Jadąc na cały dzień można skorzystać z wielu atrakcji. Polecam w 100%

 33. Avatar
  Andrzej
  December 30, 2020
  Reply

  Super opis wrazen. W wielu miejscach spojny z moimi odczuciami. Do sauny trzeba dorosnac. A jak sie dorosnie to nie chce sie wyjsc. Lubie widok ludzi w saunie ale coraz czesciej mam zamkniete oczy i jestem tam dla siebie. Pozdrawiam i dziekuje!

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *