Sen zimowy w moim nowym obiektywie


Zima bez śniegu to pomyłka i porażka. Tak przynajmniej mówią. A inni powtarzają. Ja nie byłam pewna i poszłam zobaczyć tę zimę na własne oczy. Tym bardziej, że miałam dobry pretekst do dłuższego spaceru, bo dorobiłam się ostatnio nowego, szerokokątnego obiektywu.

Fakt, że obecny krajobraz nie budzi skojarzeń z wakacjami w tropikach. Jest za to inaczej. Jest tak, jakby czas zwolnił, a życie wyniosło się gdzie indziej. Wygląda, jakby to, co zostało rzucone na ziemię jesienią, dalej tak leżało, jak w jakimś opuszczonym mieście. Sen zimowy. Można zebrać myśli. Można też po prostu być. Podziwiać fraktalnie zbudowane korony drzew i wsłuchiwać się w ciszę.
IMG_3519-3IMG_3586-2
Ludzie zamknięci na blokowiskach nie mogą zobaczyć surowego piękna przyrody o tej porze roku. Trzeba się wydostać z betonowej twierdzy i iść gdzieś dalej, gdzie nogi będą grzęzły w błocie, a wiatr we włosach będzie miał drzewny aromat. Nie lubimy tej wycofanej, uśpionej strony natury, ani tej na dworze, ani swojej własnej. Chcielibyśmy, żeby zawsze było barwnie, gorąco i dynamicznie. A ta zimna, mroczna natura też tu jest.
IMG_3540-2IMG_3572IMG_3595IMG_3558-3

Nowy obiektyw to za każdym razem takie uczucie, jakbym pierwszy raz miała swój aparat w rękach. Dopiero po kilku spacerach zaczynam “widzieć”, co można nim zrobić, wyobraźnia zaczyna podpowiadać ujęcia świata widzianego z nowej perspektywy. Już teraz mogę powiedzieć, że jestem zachwycona, zdjęcia są bardzo ostre i pełne szczegółów, a szeroki kąt sprawia, że wielkiemu oku obiektywu nic nie umknie, zmieści się cała widziana scena i jeszcze trochę.

Teraz już tylko trzymam kciuki, żeby śnieg pojawił się podczas mojego wypadu na zimowisko za kilka tygodni i ubielił moje następne kadry. A chwilowo piję gorącą herbatę i ciepła Wam życzę. I dobrego snu.

1 Comment

  1. Avatar
    January 20, 2017
    Reply

    Piękne zdjęcia. Też potrzebuję nowy obiektyw, bo przez niestykanie starego już prawie nie robię zdjęć.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *