Czego uczy nas las? Uzdrawiające rady z natury


Las uzdrawia. Samo przebywanie w nim ma działanie lecznicze, zapobiega chorobom, stabilizuje emocje. Ale nie tylko w tym tkwi jego moc, bo spacerując wśród drzew, przyglądając się naturze i obserwując ją, można dojść do wniosków, które sprawdzą się nie tylko w lesie, ale w każdej dziedzinie naszego życia.

las

wytrzymaj.


Czasem po prostu boli, po prostu wieje, pada, jest zimno i nie da się z tym nic zrobić. Choć można się ugiąć, to nie wolno się złamać. Stoisz po prostu tam, gdzie jesteś, i czekasz, aż przejdzie. Jakiekolwiek działanie to strata energii. W tym momencie nie musisz nigdzie iść, zakwitać ani dojrzewać, po prostu TRWAJ! Dasz radę! Masz siłę! Wszystko mija, nawet najgorsza burza, najciemniejsza noc. A później przychodzi nowy świt i nowe promienie słońca.

tak miało być.


To, co się dzieje, jest dokładnie tym, czego potrzebujesz.
Nie możesz zaplanować, obmyślić, zaprojektować tego, co się wydarzy. Czasem czegoś nie chcesz, a to jest. Czasem chcesz czegoś więcej, a tego jest tylko tyle, ile było ci dane. Chaos lasu wymyka się kontroli, a jednocześnie jest w nim mądrość i konsekwencja. Nie musisz tego ani przewidzieć, ani ogarnąć. Wszystko i tak stanie się tak, jak będzie dla nas najlepiej. Jedyne, co możesz zrobić, to pozostać w zgodzie i szczerości ze sobą. Jeśli czujesz, że musisz iść, idź. Jeśli czujesz, że chcesz całować, całuj.

śmierć to kreacja.


Niektóre rzeczy czeka rozpad i nie da się ich uratować. Życie ma swoje cykle, które nieuchronnie dochodzą do końca, do zgnilizny i entropii. Natomiast nic nie ginie bez śladu. W spróchniałych pniach tworzą się całe miasta pełne mieszkańców. Stare rośliny rozłożą się, a na ich szczątkach wyrosną nowe. Twoje idee nie wypaliły, ale za to, co na nich wybudujesz, możesz podziękować tylko swoim przeszłym porażkom. To dzięki nim jesteś teraz mądrzejszy i silniejszy, i zyskałeś cenny materiał, z którego możesz tworzyć.

pozwól stać się.


To co młode, jest piękne, ale delikatne. Żeby było mocne i trwałe, potrzeba czasu. Potrzeba, by zostawić to w spokoju i pozwolić mu rosnąć. Inaczej zniszczysz. Od nadmiernego doglądania, analizowania, popędzania, zniszczysz. Od bycia zbyt blisko, zbyt daleko, od miotania się i panikowania, zniszczysz. Kwiaty i owoce pojawią się dopiero wtedy, kiedy będą gotowe. Jedyne, co możesz zrobić, to opiekować się i pozwolić temu być. Zobaczysz, że wypuszcza nowe pędy. Zobaczysz, jak grzeje się w słońcu i rozwija się. To dzięki twojemu zaufaniu.

nie musisz rozumieć.


Czasem widzisz coś, co cię dziwi i nie rozumiesz, ale nie musisz wszystkiego rozumieć. W lesie jest dużo chaosu. Coś powstało, stworzone przez ludzi, zwierzęta albo samą ziemię, a ty teraz nie rozumiesz. Wymyka się spod kontroli umysłu. Po prostu istnieje. Możesz dociekać i analizować, skąd to się wzięło, ale po co? Dociekanie nie ma końca. A to coś jest i czeka. Po prostu to weź. Przyjmij to, co jest. Reszta sama nastąpi.

wszystko płynie.


Jesteśmy w ciągłym ruchu. Początek może nagle okazać się końcem. Koniec początkiem. To nie ma znaczenia. Wszystko jest teatrem rozgrywanym przez naturę na naszych oczach. Ty tylko patrz, i bierz udział w tym, do czego pcha cie serce, nawet jeśli się boisz, bo z tego tworzysz swoje życie. Innego nie będzie. Dlatego chodź, tańczmy w tym cudownym spektaklu. Nie mamy nic do stracenia. I tak życie przepłynie i przeminie. Kiedy będziesz gotowy, żeby się w nim zanurzyć, idź i bierz. Bierz ten moment taki, jaki jest. Jest taki piękny.

Previous Autentyczne ciepło, czyli jak być hygge bez skarpet
Next Wyluzuj! 6 rzeczy, które warto odpuścić, by poczuć się lepiej