10 inspirujących cytatów: Anthony de Mello


Choć swój światopogląd opieram głównie na własnym doświadczeniu, to lubię też czerpać z wiedzy i doświadczenia innych ludzi. A kiedy coś jest moim zdaniem szczególnie godne uwagi – dzielę się tym z Wami. Dlatego od czasu do czasu wrzucam na mój słoneczny fanpage różne inspirujące cytaty.

Dziś z przyjemnością przejrzałam sobie cytaty de Mello i stwierdziłam, że zasługują, aby wylądować też na blogu.

Anthony de Mello był hinduskim jezuitą, psychoterapeutą i mistykiem. To on uświadomił mi, że duchowość, bez względu na pochodzenie, wyznanie i kulturę, jest tylko jedna dla wszystkich ludzi na świecie, że wszystkie odpowiedzi znajdują się nie na zewnątrz, w cudzych naukach i filozofiach, a wewnątrz nas, i że można je odczytać tylko sercem. A kiedy wiadomo, gdzie i jak czegoś szukać, to znacznie zwiększa szansę na znalezienie ;)

Choć specyficzny ton wypowiedzi tego pana nie wszystkim musi odpowiadać, a ponadto nie każdy i nie zawsze musi się z nim zgadzać (no i dobrze – ślepe potakiwanie komuś, kto zachęca do kwestionowania dogmatów i do samodzielnego myślenia, byłoby absurdalną wręcz pomyłką) to trzeba przyznać, że jego dzieła są kopalnią genialnych cytatów, które wyjątkowo przemawiają do mojego serducha.

Przykłady?

inspirujace cytaty
Pytanie “Czy jest życie przed śmiercią?” wydaje się nikogo nie interesować.

inspirujące cytaty
Życie jest czymś, co przydarza nam się w czasie, gdy jesteśmy zajęci planowaniem innych rzeczy.

inspirujące cytaty
Życie jest bankietem. Tragedią tego świata jest, że większość umiera na nim z głodu.

inspirujące cytaty
Mistrz oświadczył: “Gdy byliście w łonie matki, zachowywaliście milczenie. Potem przyszliście na świat i zaczęliście mówić, mówić, mówić – i będzie tak aż po dzień, w którym złożą was do grobu. Wtedy znów będziecie milczeć.” “Pochwyćcie tę ciszę, która istniała w łonie i którą znajdziecie w grobie, i która nawet teraz leży u podstaw tej pełnej hałasu przerwy, zwanej życiem. Ta cisza kryje w sobie waszą najgłębszą istotę.”

inspirujace cytaty
Jeśli nie jesteś szczęśliwy, to oznacza tylko tyle, że koncentrujesz się na tym, czego nie masz.

inspirujace cytaty
To ty dajesz moc demonom, które zwalczasz.

inspirujace cytaty
Obie rzeczy – zarówno to, przed czym uciekasz, jak i to, za czym wzdychasz – są w tobie.

inspirujace cytaty
Widzimy ludzi i rzeczy nie takimi, jakimi są, ale takimi, jakimi my jesteśmy.

inspirujace cytaty
Z przeszłością należy się rozstać nie dlatego, że była zła, lecz dlatego, że jest martwa.

cytaty de mello
Szczęście jest motylem: próbuj je złapać, a odleci. Usiądź w spokoju, a ono spocznie na twoim ramieniu.

Najlepsze jest to, że za każdym razem, gdy przeglądam te cytaty, któryś szczególnie zwraca moją uwagę i pasuje do sytuacji, w której się aktualnie znajduję. Za każdym razem jest to inny cytat.

Który cytat na tę chwilę najbardziej do Ciebie przemawia?

Co mógłbyś wyciągnąć z niego dla siebie? W jaki sposób mógłbyś przenieść zawartą w nim mądrość do swojego życia? Nawet jedna mała, prosta zmiana robi ogromną różnicę.

Będzie mi bardzo miło, jeśli podzielisz się nim również z innymi! Aby udostępnić, wystarczy kliknąć na wybrany obrazek – otworzy się wtedy jego facebookowa wersja – i oczywiście kliknąć “udostępnij” :)

A Wy znacie jakieś fajne, dające do myślenia cytaty?
Słoneczności!

5 Comments

 1. Avatar
  September 2, 2016
  Reply

  Piękne cytaty, naprawdę warte zapamiętania <3

 2. Avatar
  September 2, 2016
  Reply

  De Mello jest ważny dla Macieja Bennewicza, który zaś jest ważny dla mnie :-) “Widzimy ludzi i rzeczy nie takimi, jakimi są, ale takimi, jakimi my jesteśmy.” – ten cytat mi się podoba, bo odwraca postrzeganie :)

 3. Avatar
  aybige
  September 4, 2016
  Reply

  W powieści Lisy See „Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz” (polecam bardzo!) znalazłam cytat, który od pewnego czasu stał się moją dewizą: „Słuchaj, słuchaj, słuchaj, a potem rób to, co chcesz”. Uświadomił mi dwie rzeczy – po pierwsze każdy człowiek ma do opowiedzenia pewną historię i chce być wysłuchany, choćby nie wiadomo, jakie bzdury opowiadał, bo dla niego to jest istotne, to jego świat. I nawet jeśli będzie mi wmawiać rzeczy totalnie z kosmosu, teorie, z którymi nie potrafię się zgodzić, to najwidoczniej to ma do zaoferowania, może jego dobrą intencją jest, by się tym ze mną podzielić. Może potrzebuje tego poczucia posiadania wiedzy i jeśli nie szuka innych rozwiązań, to ja nie mam prawa burzyć mu światopoglądu. Stracę tylko energię, a jemu i tak będzie wszystko jedno. Niektórzy lubią żyć ze swoimi przekonaniami, chcąc obdzielać nimi resztę świata, niczego jednak nie przyjmując.
  Po drugie, tak jak napisałaś na początku, nawet jeśli się z kimś zgadzam, to nie muszę brać go za wyrocznię we wszystkim. Jeśli, mimo prób zrozumienia, jakieś przekonanie nadal mi nie odpowiada, po prostu nie biorę go do siebie. Ludzie mogą nam pomóc w podejmowaniu decyzji, mogą nam dobrze radzić i nas wspierać, ale ostatecznie z naszymi wątpliwościami pozostajemy sami, a czasem nikogo, kto udzielał nam “dobrych rad”, nie obchodzi, co z nimi zrobiliśmy. Zostajemy tylko my i konsekwencje naszych czynów. Dlatego chyba czasem warto zrobić coś po swojemu, choćby to wywołało konsternację. Tak rozumiem ten cytat.

  A jeśli chodzi o de Mello, podobają mi się słowa o ciszy. To prawda, czasem jest za dużo mówienia, za mało trwania, tak po prostu.

 4. Avatar
  September 9, 2016
  Reply

  Nawet nie sądziłam, że aż tyle jego cytatów znam <3 Na dany moment najbardziej trafia do mnie ten o przeszłości – wiesz wielki etap zmian. Za mną 4 rocznica śmierci mamy, zaraz poród i druga córka na świecie, w listopadzie koniec etatu w korpo – zmiany an lepsze :)

 5. Avatar
  September 12, 2016
  Reply

  Wszystkie sa piekne i przemawiaja :) 2 nawet sobie zapisalam zeby nie zapomniec! :))

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *